Analog High Definition < AHD

دوربین‌های AHD یا آنالوگ HD همان‌گونه که از اسم آن مشخص است توانست کیفیت HD را تنها با تغییر نوع کدگذاری و امکان انتقال اطلاعات با حجم بیشتر به‌صورت آنالوگ، تصویر را باکیفیت بیشتر و رزولوشن بالاتر ارسال کند. همچنین مزیت دیگری که به وجود آمد، ارسال اطلاعات در مصافت‌های بالا (توسط کابل کواکسیال تا 500متر) بدون کاهش کیفیت تصویر بود.

چون ازلحاظ قیمت نیز این فنّاوری بسیار نزدیک به آنالوگTVLine  بود و ضعف بزرگ کیفیتی آن را نداشت، به‌سرعت در بازار جایگزین شد، همین امر باعث شد قابلیت سوئیچ کردن روی دوربین از حالت AHD به آنالوگ CVBS روی دوربین مهیا شد و همچنین دستگاه‌های AHD DVR قابلیت پشتیبانی از رزولوشن TVLine را دارا هستند.

 

High Definition Composite Video Interface < HDCVI

شرکت چینی داهوا در سال 2012 استاندارد HD-CVI را معرفی کرد. این فنّاوری انحصاری توانایی ارائه تصاویر باکیفیت HD روی بستر کابل کواکسیال تا 500 متر را نیز دارد و همچنین امکان انتقال هم‌زمان اطلاعات دیگری روی کابل تصویر را فراهم کرده است.

در ابتدا چون HDCVI در انحصار شرکت داهوا بود، دستگاه‌های DVR دیگر فنّاوری‌ها امکان خواندن این اطلاعت کدگذاری شده را نداشتند، اما امروزه دستگاه‌ها باقابلیت چندکاره بودن، توانایی پشتیبانی از دیگر فنّاوری‌ها رادارند.

 

High Definition Transport Video Interface < HDTVI

شرکت آمریکایی TechPoint  در سال 2012 فنّاوری HD-TVI را معرفی کرد. این نوع کدگذاری که متن‌باز بود به‌سرعت توسط شرکت‌های TVT و AvTech و Hikvision و Itx و دیگر شرکت‌های تجهیزات نظارتی و حفاظتی مورداستفاده قرار گرفت.

HDTVI که نسل جدید فنّاوری HDSDI می‌باشد رقیب اصلی داهوا به‌حساب می‌آید و برخلاف HDCVI انحصاری به‌صورت متن‌باز ارائه شد که همین امر باعث استفاده شرکت‌ها و برندهای مختلف از این فنّاوری شد.

حتماً در زمان خرید فنّاوری HDTVI به شرکت سازنده محصول و مشخصات آن توجه کنید، چراکه این دوربین‌ها با سانسورهای تصویر باکیفیت متفاوت تولید و ارائه می‌شود.

*در این فنّاوری‌ها، تصاویر دوربین قبل از ارسال از حالت دیجیتال به آنالوگ تبدیل‌شده و این سیگنال‌های آنالوگ است که به سمت دستگاه انتقال می‌یابد و پس از دریافت توسط دستگاه، دوباره تبدیل به دیجیتال شده و نمایش و ذخیره می‌شود.